Vandens kokybės tyrimas. Kas tai ir kodėl jis reikalingas?

Tirti mūsų geriamąjį vandenį turime tam, kad apsaugotume savo ir ekosistemų sveikatą. Tai, be abejo, yra pagrindinės priežastys, kodėl reikėtų domėtis vandens kokybe, siekdami užtikrinti, kad geriamasis vanduo būtų saugus ir nekenktume aplinkai.

Tačiau yra ir kitų svarbių priežasčių tirti vandens kokybę. Vandens kokybė padeda suprasti, kas vyksta požeminiame sluoksnyje, kur ir kaip greitai juda vanduo, kokios geocheminės reakcijos vyksta, nustatyti skirtingus vandens šaltinius ir kt.

VANDENS TYRIMO SVARBA

Tik 3% pasaulio vandens yra gėlas, tačiau gėlo vandens šaltiniuose gali būti cheminių teršalų, tokių kaip perfluoroktano rūgštis (PFAS) ir arsenas, taip pat mikrobiologiniai teršalai ir patogenai. Net ir po apdorojimo cheminių medžiagų ir teršalų likučiai geriamajame vandenyje gali viršyti saugų ir legalų lygį.

Savivaldybės, privačios vandens valymo stotys ir maisto bei gėrimų gamybos įrenginiai turi reguliariai tikrinti savo vandens kokybę, kad užtikrintų, jog cheminių ir mikrobiologinių teršalų lygis yra toks, koks yra reguliavimo institucijų nustatytas atitikties lygis arba mažesnis. Prognozuojama, kad augant pasaulio gyventojų skaičiui, gėlo vandens paklausa iki 2030 m. padidės 40 %. Didėjant paklausai, vandens tyrimų efektyvumo ir tikslumo palaikymas bus nuolatinis iššūkis.

GERIAMOJO VANDENS TYRIMO CHEMINĖ ANALIZĖ

Bet kuri pramonė, gaminanti, naudojanti ar perdirbanti geriamąjį vandenį, turi laikytis nustaytų valstybėje taisyklių ir reguliariai tikrinti, ar geriamajame vandenyje nėra cheminių ir mikrobiologinių užteršimų. Dažni cheminiai teršalai yra aliuminis, amonis, bromatas, geležis, manganas, chloridas, nitratas, nitritas, sulfatas, chromas ir kiti metalai.

Papildomi bandymai atliekami, kai gali būti tam tikrų pramoninių aplinkos teršalų. Lakieji organiniai junginiai (LOJ) dažnai naudojami gamybos metu, įskaitant naftos produktų, klijų, vaistų, dažų gamybą. LOJ taip pat naudojami kaip benzino priedai, tirpikliai, hidrauliniai skysčiai ir cheminio valymo priemonės. Užterštumas LOJ kelia susirūpinimą žmonių sveikatai, nes daugelis yra toksiški ir yra žinomi arba įtariami kancerogenai žmonėms.

MIKROBIOLOGINĖ ANALIZĖ GERIAMOJO VANDENS TYRIMAMS

Gėlo vandens atsargos taip pat gali būti patogenų šaltinis, dėl kurio gali plisti ir perduoti ligos be mikrobiologinės kontrolės. Vandens tiekimo patikrinimas dėl kiekvieno patogeno yra brangus ir užima daug laiko, todėl indikatoriniai organizmai naudojami kaip tyrimai išmatoms ir kitiems užterštumams aptikti. Koliforminės bakterijos, Escherichia coli ir Klebsiella pneumoniae paprastai naudojamos tiriant užterštumą išmatomis.

Mikrobiologinis komercinių gėrimų ir vandens produktų tyrimas yra būtinas siekiant užtikrinti, kad jie būtų saugūs gerti, bet taip pat ir siekiant išvengti sugedimo. Bakterijos, mielės, pelėsiai ir patogenai, atsirandantys žaliavose arba gamybos procese, gali pabloginti gatavų produktų kokybę ir saugą. Tiek komunalinis, tiek komercinis vandens tiekimas dažnai tikrinamas, kad atitiktų norminius reikalavimus.

DEZINFEKCINIŲ MEDŽIAGŲ LIKUČIŲ BANDYMAS GERIAMAJAME VANDENYJE

Geriamojo vandens dezinfekavimas sumažina patogeninių infekcijų riziką, tačiau procesas gali palikti likučius ir dezinfekavimo šalutinius produktus, kurie gali kelti pavojų žmonių sveikatai. Be to, organinių ir neorganinių teršalų gali būti natūraliai mūsų vandens tiekime jo šaltinyje. Norint užtikrinti saugų vartojimą, būtina nustatyti teršalus.

Siekdami sužinoti, ar vanduo neturi sveikatai ir aplinkai kenksmingų elementų, reikėtų kreiptis į įmones, kurios siūlo vandens tyrimo paslaugą.