Namo energetinis efektyvumas: ką reikėtų žinoti?

Visi norime gyventi namuose, kuriuose šilta, gera ir jauku. Tam, kad namuose būtų šilta ir kad namuose būtų efektyviai naudojama energija, reikia pritaikyti tam tikrus sprendimus. Koks Jūsų namo efektyvumas, parodo namo energetinis efektyvumas. Tačiau ne visi žino, kas tai yra ir kodėl jis toks svarbus statant namus arba juos atnaujinant.

Kodėl tai taip svarbu?

Ne visuomet naujakuriai, pirkdami namą, pagalvoja apie tai, koks yra jo energetinis efektyvumas. O pasitaiko atvejų, kad įsikėlus į atrodytų apynaujį namą, jame nėra taip šilta, kaip galėtų būti. Pasirodo, kad žiemą reikia nemažai išeikvoti laiko ir sąnaudų, kad namas sušiltų, o ir tuomet atrodo, kad šiluma per greitai dingsta. Pažįstama situacija? Tai yra viena sši signalų, kad namo energetinis efektyvumas yra prastas arba žemos kategorijos.

Būtent dėl to šis kriterijus yra labai svarbus renkantis naujus namus. Kuo energetinis efektyvumas aukštesnis, tuo namas yra geriau pastatytas, apšiltinta sir jame pritaikyti geresni sprendimai, šilumai išlaikyti. Toks namas taupo ne tik Jūsų laiką, bet ir pinigus. Nes jį sušildyti kainuoja mažiau laiko ir pinigų. Tuo tarpu jeigu namas yra žemos energetinio efektyvumo klasės, tai rodo, kad jį išlaikyti ir apšildyti bus sudėtinga, šiluma jame laikysis trumpai ir tai gali lemti dideles elektros bei šildymo kainas.

Kaip sužinoti, koks yra Jūsų namo energetinis efektyvumas?

Jeigu esate naujakuriai arba ieškote savo svajonių namo ir norite įsigyti jau pastatytą, nepamirškite pasidomėti, koks yra namo energetinis efektyvumas. Dažniausiai jis yra nurodytas specialiame sertifikate, kurį turi namų šeimininkai. Jeigu tokio sertifikato nėra, namo energetinį efektyvumą galima sužinoti bet kada.

Tam reikia užsisakyti namo energetinio efektyvumo matavimo paslaugą. Tai yra mokama, tačiau labai naudinga paslauga. Su specialiais įrenginiais galima išmatuoti namo energetinį efektyvumą ir netgi sužinoti, kokios namo vietos yra labiausiai pralaidžios šilumai, kur yra susidarę šalčio tiltai ir pan. Toks išmatavimas neužtruks daug laiko, tačiau suteiks daug naudingos informacijos. Šią paslaugą galima užsakyti ir ką tik pastatytiems namams, kuriems dar nėra suteikta jokia energetinio efektyvumo klasė.

Nepamirškite, kad jeigu namą renovavote, atnaujinote ar pagerinote jo būklę, taip pat verta užsisakyti energetinio efektyvumo įvertinimą, kuris atnaujins informaciją. O nustačius, kad energetinis efektyvumas pagerėjo, Jums bus išduotas aukštesnės klasės sertifikatas. Tai gali padėti padidinti Jūsų namo vertę.

Kas gerina namo energetinį efektyvumą?

Namo energetinis efektyvumas labai priklauso ne tik nuo to, kaip namas buvo suprojektuotas, bet ir nuo to, kokie sprendimai įgyvendinti jį įrengiant. Todėl jeigu norite pagerinti namo energetinį efektyvumą, pasidomėkite galimybėmis pašalinti energetiškai silpniausias namo vietas. Pavyzdžiui, jeigu daug šilumos išeina per langus, galbūt galima juos pakeisti į daug labiau šilumą sulaikančius. Jeigu matote, kad namo šildymui, reikia daug sąnaudų, verta pagalvoti apie atsinaujinančių išteklių įdarbinimą. Pavyzdžiui, galbūt verta įsirengti saulės elektrinę, o gal vietoj katilo, įsigyti oras oras ar oras vanduo šildymo sistemą.