Individuali veikla ar mažoji bendrija – kas geriau?

Noras dirbti sau neretai gali būti labai sėkmingas, jeigu pradžioje yra atliekami tinkami žingsniai. Atlikus visus darbus nuo pat pirmo žingsnio beveik visada galima sakyti, kad tai yra sėkmės garantas. Tačiau pati pradžia gali kelti nemažai klausimų, vienas pagrindinių, kokią verslo formą pasirinkti. Tad šiame straipsnyje plačiau papasakosime apie individualią veiklą ir mažąją bendriją.

Nuo ko pradėti renkantis individualią veiklą arba mažąją bendriją?

Individuali veikla yra nesudėtinga darbo forma, tad ją gauti nėra sunku. Norint veikti pagal pagal veiklos pažymėjimą, užtenka tik pateikti prašymą. Renkantis tokią formą dažniausiai pasitaikančios veiklos yra sportinė, kūrybinė arba komercinė. Tačiau verta žinoti, kad norint dirbti pagal veiklos pažymėjimą, yra ribojimai, kurie gali trukdyti susikurti norimą veiklą. Teikti prašymą galima keliais būdais, jie yra nemokami. Norint steigti mažąją bendriją reikalingi tam tikri dokumentai. Juos būtina pateikti į Registrų centrui. Tad surinkti reikiamus dokumentus gali užtrukti šiek tiek laiko ir pats atsidarymas gali būti šiek tiek sudėtingesnis nei, kad lygintume su individualia veikla. Vienas iš pliusų šios bendrijos steigimo gali būti tas, kad ją galima steigti ne vienam, ją gali steigti iki 10 asmenų grupė. Reikia nepamiršti, kad mažajai bendrijai reikės registruoti pavadinimą, registruoti juridinį asmenį ir kitus panašius dalykus.

Mokesčiai taikomi individualiai veiklai ir mažajai bendrijai

Pasirenkant individualios veiklos formą privalėsite mokėti šiuos mokesčius: GPM – jo tarifas gali svyruoti nuo 5 iki 15 proc. Šis mokestis mokamas nuo apmokestinamųjų pajamų. Kiti mokesčiai, kuriuos reikės mokėti PSD ir VSD. Šių mokesčių tarifai gali keistis, atsižvelgiant į įvairius kriterijus, jie priklauso nuo pasirinkto būdo kaupti pensiją, apmokestinamų pajamų ir kt. Ir dar vienas mokestis, kuris gali būti taikomas yra PVM. Jis taikomas tada, kai yra viršijamos tam tikros nustatytos pajamos, gautos per paskutinius 12 mėn. Mažajai bendrijai mokesčiai yra identiški, tik aišku skiriasi jų tarifai. Jie taip pat priklauso nuo įvairių aspektų. Tik dar turint šią verslo formą prisideda pelno mokestis. Jis gali siekti iki 15 proc. Tačiau galima pasinaudoti įvairiomis siūlomomis lengvatomis, taip sumažinant šį mokestį.

Kurią formą pasirinkti?

Kurią verslo formą pasirinkti, turite nuspręsti jūs patys. Reikia atsižvelgti į tai, kokią veiklą sugalvojote, ar ja užsiimsite jūs vienas, ar į visa tai bus įtraukta daugiau žmonių. Taip pat reikia žinoti, kaip greitai bus reikalinga viena ar kita verslo forma ir dar daug kitų dalykų. Tad įvertinkite visus pliusus ir minusus ir žiūrėkite, kokiai veiklai gali būti naudinga viena ar kita forma.