Palapinės: kokia išgyvens net lietų?

Bene pagrindinis klausimas, kylantis pradėjus galvoti apie stovyklavimą gamtoje, yra – kokią palapinę pasirinkti? Tiesą sakant, palapinė dažnai gali tapti malonia ir patogia išvyka gamtoje arba gali paversti nuotykį tokiu, kurio galbūt nelabai norėsite prisiminti, arba atgrasyti nuo tolesnių išvykų. Taigi, į ką reikėtų atsižvelgti renkantis sau geriausią palapinę, kad galėtumėte mėgautis laiku gamtoje?

Kaip naudotis palapine?

Pirmiausia turėtumėte nustatyti, kam palapinė bus naudojama – ar daug stovyklausite vienoje vietoje, stovyklavietėje, ar eisite į žygius ir palapinę turėsite laikyti kuprinėje ilgą laiką. Sėsliam kempingui, atvykę į savo stovyklavietę automobiliu, galite pasirinkti didesnę, erdvesnę palapinę, kuri bus sunkesnė, bet suteiks daugiau komforto. Stovyklavimui tinkamos palapinės dažniausiai būna aukštesnės, kai kurios netgi leidžia stovėti visu ūgiu, o kartais didesnės palapinės turi atskiras erdves, pavyzdžiui, atskiras patalpas. Jei svarstote apie kelionę ir norite palapinę įsidėti į kuprinę, ieškokite alpinizmo palapinių – jos dažniausiai yra lengvesnės, kompaktiškesnės ir mažesnės, nes svoris ir erdvė alpinizmo kuprinėje tampa labai svarbūs.

Kiek žmonių talpina palapinė?

Palapinės skirstomos pagal dydį pagal tai, ar jose miega daugiau nei vienas žmogus – vienvietis, dvivietis ir pan. Reikėtų prisiminti, kad dažniausiai taip matuojamas tik miegamosios vietos plotas, t.y. dvivietėje palapinėje dažniausiai bus tiek vietos, kiek dviejuose vidutinio dydžio kilimėliuose ar dviviečiame čiužinyje – vietos nebelieka daug. Jei planuojate stovyklauti su didesne grupe ar visa šeima, ypač su vaikais ar augintiniais, o palapinės svoris nėra labai svarbus, rekomenduojama rinktis vienu ar dviem dydžiais didesnę palapinę. Be to, keliaujant su didele grupe, gali būti patogiau įsigyti kelias mažesnes palapines, o ne vieną labai didelę palapinę – tokiu atveju labiau tikėtina, kad rasite keletą tinkamų mažesnių plotų. Jei kempingo palapinę renkatės žemą ir kompaktišką, atkreipkite dėmesį į jos aukštį, ar yra pakankamai vietos prisėsti ir ištiesti nugarą, jei oras prastas ir reikia ilgiau pabūti viduje. Daugiau naudingos informacijos Zuza.lt

Kiek sluoksnių palapinę pasirinkti?

Palapinės gali būti vieno arba dviejų sluoksnių. Vieno sluoksnio palapinės bus lengvesnės ir sugeria mažiau vėjo, tačiau jos taip pat mažiau praleidžia orą ir sulaiko drėgmę bei kondensatą viduje. Šio tipo palapinės dažniau naudojamos žygiams, kai norima, kad viskas būtų šviesu, o palapinės lengvumas yra ypač svarbus. Dauguma šiuolaikinių palapinių yra dviejų sluoksnių: vidus dažniausiai iš gerai vėdinamos tinklinės medžiagos ir yra išorinis brezentas, kuris yra nepralaidus vandeniui ir sandarus, todėl apsaugo nuo vėjo ir lietaus – šios palapinės geriausiai tinka stovyklavimui ar žygiams gamtoje. Dar vienas dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, yra tai, kad palapinėje yra ventiliacijos angos, leidžiančios cirkuliuoti orui ir išlaikyti palapinę vėdinamą. Kad lietus nesugadintų nuotaikos, labai svarbu, kad palapinė būtų atspari vandeniui. Palapinės atsparumas vandeniui žymimas „mm“ (pavyzdžiui, 3000 mm) – kuo didesnis skaičius, tuo stipresnį lietaus vandenį palapinė gali atlaikyti ir tuo ilgesnis atsparumo lietui laikas. Nors išmatavimai gali skirtis tarp skirtingų gamintojų bei skirtingų palapinių dizainų ir tipų, Lietuvos orams rekomenduojama rinktis palapinę, kurios tentų varža ne mažesnė nei 1200-1500 mm – tokia palapinė turėtų atlaikyti lietų. Dugno medžiagos atsparumas turi būti didesnis, kad nuo žemės nenubėgtų drėgmė ar susikaupęs lietaus vanduo. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į palapinės siūles – apatinės siūlės geriausiai tinka tada, kai jos yra aukščiau nuo žemės, t.y., dugno kraštas išsikiša apie 10-15 cm. nuo dugno, o visos palapinės siūlės yra padengtos speciali izoliacinė juosta.