Mobingo rūšys – jos gali būti įvairios ir labai skaudžios

Tikriausiai kalbėti mobingo tema nei vienam nėra lengva, tačiau su realybe tenka susidurti, o joje mobingas yra labai dažnas dalykas. Aišku, kai kurie gali sakyti, kad tikrai ne, nes dar nei karto nėra apie tai girdėję, bet labai dažnos situacijos, kada mobingas naudojamas prieš tam tikrą žmogų, jis tyli ir niekam apie tai nepasakoja. Tikriausiai kiekvienas bent jau kažkiek supranta, kas jis yra, tačiau kai kurie gal pirmą kartą girdės, kad mobingas gali būti skirstomas į tam tikras rūšis. Tad plačiau apie jas papasakosime šiame straipsnyje.

Hierarchinė padėtis

Viena iš mobingo rūšių yra hierarchinė. Ji dar skirstoma į du poskyrius, tai yra horizontalus ir vertikalus mobingas. Horizontalus pasižymi tuo, kad jis yra naudojamas iš to pačio lygio, statuso turinčio asmens, kaip yra mobingą gaunantis žmogus. Tad jis gali eiti tas pačias pareigas, sėdėti viename kabinete. Sunku net patikėti, kad tokios patyčios ir psichologinis smurtas gali būti iš tokio pat asmens. Jeigu jūs užimate vienodas pareigas, tai rodos, kad jis turėtų būti artimiausias žmogus, su kuriuo gali pasitarti vienu ar kitu darbiniu klausimu, pagelbėti bėdoje arba priimant vieną arba kitą sprendimą. O tokia situacija viską apverčia kardinaliai. Dažniausiai toks psichologinis smurtas gali būti naudojamas, kai jaučiama per daug didelė konkurencija arba kai norima pašalinti asmenį iš šios darbo vietos. Vertikalus mobingas yra tada, kai netinkami veiksmai yra atliekami iš aukštesnes arba žemesnes pareigas užimančių darbuotojų. Priežastys taip pat gali būti įvairios arba netgi tokios pat.

Kitos mobingo rūšys

Kitos mobingo rūšys yra skirstomos pagal tikslus. Jų yra ganėtinai nemažai, tad pagrindinės yra šios: strateginis, valdymo, iškrypėliškas, drausminis. Kiekvienai iš šių rūšių yra priskiriamas skirtingas mobingas, tad pagal tam tikrus požymius galima juos atskirti. Kaip pavyzdžiui strateginis mobingas kiekvienas žingsnis ar net keli žingsniai yra žinomi į priekį, kaip reikia elgtis su auka. Yra nustatomas tam tikras tikslas, kurio siekimui yra sukuriama strategija. Valdymo mobingu dažniausiai užsiima aukštesnes pareigas turintys žmonės, nes jie turi galimybę valdyti tam tikrus asmenis, juos kontroliuoti.

Nesvarbu kokia rūšys

Kaip matome, mobingo rūšys yra kelios. Bet kad ir kaip jas skirstytume, tokio poelgio nėra įmanoma pateisinti. Kad ir kaip būtų sunku pripažinti, bet jis yra tikrai labai dažna problema mūsų visuomenėje. Svarbu žinoti, kad jį bent jau šiek tiek sumažinti ir keisti situaciją galima tada, kai yra kalbama garsiai ir visa situacija keliama į viešumą. Tikėtina, kad toks būdas gali padėti nuslopinti netinkamu elgesiu pasižyminčius darbuotojus. Nors ir sunku apie tai šnekėti, bet tai yra privaloma, nes kuo ilgiau bus tylima, tuo daugiau žmonių jį patirs ir kai kuriuos tai gali sutraumuoti tikrai ilgam, o gal net ir visam gyvenimui.