Bus renkama, kas atviriausiai atsiskaito gyventojams investuotas ES lėšas

Šiandien startuoja konkursas, kviečiantis įmones, įstaigas ir organizacijas gyventojams atviriau papasakoti, kaip jos įgyvendino projektus, finansuotus iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Konkurse dalyvauti norintys projektų vykdytojai turi prisijungti prie skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ ir pildydami skaidrumo deklaracijas papasakoti, kur nukeliavo ES pinigai. Gegužės 8 d. bus suskaičiuota, kurioje savivaldybėje vykdomi Europos Sąjungos finansuojami projektai yra atsiskaitę gyventojams atviriausiai. Konkursą inicijuoja skaidrumo iniciatyva „Jonvabaliai“ kartu su Lietuvos savivaldybių asociacija.

Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė teigia, jog ES investicijos suteikia galimybę kurti saugesnę, kokybiškesnę ir patrauklesnę aplinką, įgyvendinant projektus įvairiose srityse. Tiesa, gavę investicijas projektų vykdytojai susiduria su išaugusia atsakomybe jas tinkamai panaudoti bei užtikrinti įgyvendinamų projektų skaidrumą. „Skaidrumas, visų pirma, reiškia atvirą, suprantamą ir aiškią informaciją, antra, įsiklausymą į gyventojų nuomonę bei naudingiausių sprendimų ieškojimą kartu. Tikimės, kad atvirai papasakoję apie savo vykdomus projektus jų vykdytojai prisidės prie didesnio skaidrumo kūrimo“, – teigia R. Žakaitienė.

Vienas iš skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ steigėjų asociacijos „Žinių ekonomikos forumas“ analitikas Arminas Varanauskas teigia, jog iniciatyvos tikslas yra suteikti galimybę ES investicijomis finansuotų projektų vykdytojams užmegzti atviresnį dialogą su gyventojais, aiškiai ir paprastai papasakojant, kaip buvo įgyvendintas projektas, kaip buvo panaudotos ES lėšos, kokie tikslai buvo keliami ir kokių rezultatų pasiekta ir pan. „Dalyvavimas iniciatyvoje yra savanoriškas. Užsiregistravę tinklalapyje adresu www.jonvabaliai.lt projektų vykdytojai patys pasirenka, kiek informacijos nori pateikti. Iš viso yra trys skaidrumo deklaracijos, kurios skiriasi prašomos informacijos išsamumu. Kuo daugiau deklaracijų užpildoma, tuo daugiau skaidrumo jonvabalių projektui skiriama. Skaičiuojama, kad turint visą informaciją, užsiregistruoti ir užpildyti deklaracijas užtrunka apie pusvalandį. Su visa projektų vykdytojų pateikta informacija tinklalapyje lengvai gali susipažinti bet kuris gyventojas“, – pasakoja A. Varanauskas.

Konkursas startuoja šiandien, tuo tarpu gegužės 8 d., t. y. per Europos minėjimo dieną, jau bus skaičiuojami rezultatai ir paaiškės, kurioje savivaldybėje siekiama didžiausio skaidrumo. Tiesa, dalyvauti kviečiamos ne tik savivaldybės, bet ir kitos organizacijos, kurios vykdo ES investicijomis finansuojamus projektus, kadangi savivaldybės konkurse bus vertinamos ne kaip instituciniai, o teritoriniai vienetai. „50 proc. svorio vertinime turės projektų registravimo aktyvumas – bus skaičiuojama, kokią procentinę dalį sudaro iniciatyvoje užregistruoti projektai nuo visų savivaldybės teritorijoje įgyvendintų projektų, finansuotų ES struktūrinių fondų lėšomis. Likusius 50 proc. sudarys vertinimas, kaip išsamiai projektų vykdytojai papasakos apie save, t. y. bus skaičiuojamas vidutinis savivaldybės teritorijoje surinktų jonvabalių skaičius vienam jos projektui“, – pasakoja A. Varanauskas. Į vertinimą bus įtraukiami ir anksčiau prie iniciatyvos prisijungę projektai. Suskaičiavus rezultatus, bus išrinkta konkursą nugalėjusi savivaldybė ir jos atstovui viešai bus įteikiamas diplomas.

Daugiau informacijos apie pačią iniciatyvą, užpildytas projektų vykdytojų deklaracijas ir konkurso nuostatus galima rasti tinklalapyje www.jonvabaliai.lt ir www.lsa.lt. Šiuo metu prie skaidrumo inciatyvos „Jonvabaliai“ jau yra prisijungę apie 240 projektų. Jie išsamiau papasakojo, kur buvo panaudota daugiau nei 332 mln. eurų ES investicijų. Šios iniciatyvos steigėjais tapo asociacija „Investors’ Forum“, asociacija „Žinių ekonomikos forumas“, Kauno technologijos universitetas, Lietuvos atsakingo verslo asociacija (LAVA), Lietuvos pramonininkų konfederacija, Finansų ministerija, Lietuvos verslo darbdavių konfederacija ir „Transparency International“ Lietuvos skyrius.

Apie skaidrumo iniciatyvą „Jonvabaliai“

„Jonvabaliai“ – tai savanoriška iniciatyva, skatinanti įmones, įstaigas ar organizacijas pademonstruoti geruosius atsakingo lėšų naudojimo pavyzdžius, siekti didesnio skaidrumo, atsiskaitant už ES lėšomis finansuotus projektus. Iniciatyva taip pat siekiama suteikti galimybę gyventojams daugiau sužinoti apie ES investicijas iš pačių projektų vykdytojų ir paskatinti bendromis pastangomis siekti teigiamų esminių pokyčių skaidrumo srityje. Informaciją projektų vykdytojai gali pateikti, o gyventojai su pateikta informacija susipažinti tinklalapyje www.jonvabaliai.lt. Gyventojai taip pat turi galimybę tinklapyje pakviesti prisijungti prie šios skaidrumo iniciatyvos juos dominančius projektus.

Daugiau informacijos teirautis:

Živilė Kaminskienė, UAB „IC Baltic“

Komentuokite

Komentuokite kaip svečias

0
sąlygomis ir taisyklėmis.

Komentarai

  • Komentarų nerasta