Kvalifikuotų specialistų darbdaviai vis dažniau dairosi užsienyje

Auganti ekonomika, verslo plėtra ir kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas šalyje daro Lietuvą vis patrauklesne šalimi iš ne Europos Sąjungos valstybių atvykstantiems specialistams. Pirmąjį šių metų ketvirtį teisę dirbti Lietuvoje įgijo 60 proc. daugiau itin aukštos kvalifikacijos darbuotojų iš trečiųjų šalių nei per tą patį laikotarpį pernai – rodo Lietuvos darbo biržos duomenys. Tiesioginės darbuotojų atrankos ekspertai prognozuoja, kad įdarbinamų užsieniečių ir toliau daugės, o vis labiau vertę prarandanti rytinių šalies kaimynių valiuta dar labiau paskatins specialistus iš Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos galimybių ieškoti mūsų šalyje.

Šalies investicinės aplinkos gerinimu užsiimantys specialistai tuo tarpu pabrėžia, kad galimybė samdyti kvalifikuotą darbo jėgą iš trečiųjų šalių svarbi Lietuvoje investuojančioms užsienio įmonėms.

Užsieniečių įdarbinimui mažiau kliūčių

Per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos darbo birža priėmė 32 sprendimus dėl užsieniečių profesinės kvalifikacijos atitikimo šalies darbo rinkos poreikiams. Tai sudaro beveik pusę per visus praėjusius metus patvirtintų darbdavių prašymų įdarbinti kvalifikuotą užsienio šalies pilietį. Pernai per trejus pirmuosius metų mėnesius buvo patvirtinta tik 20 tokių prašymų. Be to, nuo praėjusių metų pabaigos įsigaliojo įstatymų pakeitimai, pagal kuriuos aukštos kvalifikacijos darbuotoją samdantis darbdavys atleidžiamas nuo pareigos gauti darbo biržos patvirtinimą, jei ketina darbuotojui mokėti ne mažesnį nei tris vidutinius mėnesinius atlyginimus šalyje siekiantį užmokestį.

Anksčiau aukšto lygio specialistų iš ne Europos Sąjungos šalių įdarbinimas galėdavo užtrukti net iki pusės metų, o nuo praėjusio lapkričio, jei darbdavys gali ir nori mokėti beveik 2200 EUR siekiantį bruto atlyginimą, sutvarkyti visus aukštos kvalifikacijos profesionalo įdarbinimo formalumus galima per porą savaičių.

Trečiųjų šalių specialistai atveria plėtros galimybes

Situacija, kuomet į Lietuvą atvyksta dirbti vis daugiau specialistų iš užsienio valstybių, yra naudinga šalies darbo rinkai ir verslui – įsitikinusi aukštos kvalifikacijos darbuotojų Lietuvoje ir užsienyje paieškas vykdančios bendrovės „Master Class Lietuva“ vadovė Laura Duksaitė-Iškauskienė.

„Lietuvoje vis juntamas tam tikrų sričių specialistų – pirmiausiai programuotojų, programinės įrangos vystytojų – trūkumas, kuris stabdo įmonių plėtrą, mažina galimybes kurti produktus, eksportuoti, tad tinkamas kompetencijas turintys darbuotojai iš užsienio, galima sakyti, atriša tokioms bendrovėms rankas“, – sako L. Duksaitė-Iškauskienė. „Darbuotojų užsienyje ieškančių įmonių negąsdina net ir tai, kad atvykstantiems aukštos kvalifikacijos specialistams privalu mokėti ne mažesnį nei du, o supaprastintos įdarbinimo procedūros atveju – tris vidutinius atlygius šalyje siekiantį darbo užmokestį“.

Personalo paieškos specialistė teigia, kad daugeliui informacinių technologijų, taip pat kai kurių pramonės sektorių įmonėms mokėti kelis tūkstančius eurų siekiantį atlyginimą labai aukštos kvalifikacijos darbuotojams nėra problema. Tokios ir dar didesnės sumos kas mėnesį mokamos ne tik atvykstantiems iš svetur, bet ir itin paklausiems vietiniams specialistams.

„Darbdaviui šiuo atveju svarbesni darbuotojo specifiniai gebėjimai ir kompetencijos, kurie leistų įmonei kurti pridėtinę vertę, vykdyti plėtrą ar vystyti patrauklesnius produktus bei paslaugas“, – pažymi L. Duksaitė-Iškauskienė.

Investuotojai pirmenybę teikia vietiniams, bet rinkos spragas kamšo atvykusiais iš svetur

Užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ Investicijų plėtros departamento direktoriaus Justino Pagirio teigimu, galimybė gana lengvai pasisamdyti specialistų iš kitų valstybių užtikrina stabilų investuotojų augimą Lietuvoje – įmonės kur kas drąsiau gali plėsti veiklą į naujas sritis. Ekspertas įsitikinęs, kad ateityje kvalifikuotos darbo jėgos iš užsienio įdarbinimo aspektas investuotojams taps vis svarbesnis.

„Nors Lietuvoje veiklą pradedančios įmonės pirmiausiai kvalifikuotų darbuotojų ieško Lietuvoje ar padeda mūsų specialistams įgyti reikiamas kompetencijas mokymuose, galimybė prireikus nesunkiai pasisamdyti profesionalą iš trečiosios šalies joms taip pat aktuali“, – sako J. Pagirys. „Tai pirmiausiai galima pasakyti apie investuotojus, kuriems reikia itin aukštos kvalifikacijos darbuotojų su specifinėmis žiniomis. Vienas tokių pavyzdžių – kompiuterinių ir video žaidimų industrijos įmonės, kurių pastaruoju metu nemažai investavo ir įsikūrė Lietuvoje“.

Šių įmonių veiklai reikia išskirtinių kompetencijų turinčių darbuotojų. Nors bendrovės glaudžiai bendradarbiauja su šalies ugdymo įstaigomis, siekia išnaudoti Lietuvos specialistų potencialą, tačiau dalį darbuotojų turi kviesti iš užsienio – pažymi „Investuok Lietuvoje“ atstovas.

J. Pagirio manymu, į Lietuvą atvykstantys aukštos kvalifikacijos darbuotojai duoda naudos ne tik konkrečioms įmonėms, bet ir vietos specialistams, kurie gali įgyti žinių iš labiau patyrusių kolegų.

Lietuvos darbo biržos duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį į Lietuvą dirbti daugiausiai atvyko aukštos kvalifikacijos darbuotojų iš Ukrainos. Jie sudarė daugiau nei pusę visų teisę dirbti Lietuvoje gavusių kvalifikuotų trečiųjų šalių asmenų. Ketvirtadalis tokių darbuotojų atvyko iš Baltarusijos, 13 proc. – iš Rusijos. Iš viso Lietuvos darbo rinkai reikalingais pripažinti asmenys iš šešių valstybių.

Daugiau informacijos:

Laura Duksaitė-Iškauskienė

„Master Class Lietuva“ vadovė

Laura Duksaitė Iškauskienė

Komentuokite

Komentuokite kaip svečias

0
sąlygomis ir taisyklėmis.

Komentarai

  • Komentarų nerasta